Addukcja, czyli zwarcie więzadeł głosowych

Dzisiejszym tekstem pragnę przypomnieć wiadomości na temat krtani – jej budowy i funkcji oraz przedstawić rodzaje addukcji (zwarcia) więzadeł głosowych.

Krtań

  • Krtań pozwala na przepływ powietrza wdychanego i wydychanego.Zbudowana jest z elastycznych, miękkich chrząstek, połączonych ze sobą mięśniami i więzadłami.
  • W środkowej – przedniej części znajduje się zgrubienie zwane „jabłkiem Adama”, wyraźnie widoczne u mężczyzn. Wszystkie ruchy i czynności wykonywane przez krtań możliwe są dzięki wewnętrznym i zewnętrznym mięśniom krtani.
  • W krtani znajdują się fałdy głosowe i wyżej położone fałdy rzekome. Fałdy głosowe są większe i grubsze od rzekomych. Na brzegach fałdów znajdują się dwa elastyczne pasemka tkanki łącznej zwane wiązadłami albo strunami głosowymi.

Więzadła (fałdy, struny) głosowe:

 

Zwarcie strun (addukcja, nastawienie głosowe) może być trojakiego rodzaju:

  • nastawienie miękkie – struny zbliżają się do siebie i drgają w sposób swobodny. Jest to fizjologicznie najbardziej poprawny układ strun;
  • nastawienie twarde – struny zbyt mocno napierają na siebie, przez co drgania są utrudnione. Stan ten pojawia się podczas twardego atakowania dźwięku (głosy amatorskie) lub w stanach osłabienia narządu głosowego;
  • nastawienie chuchające – struny głosowe na części swojej powierzchni nie stykają się za sobą, a część powietrza przechodzi swobodnie nie zmieniając się na falę akustyczną i dołącza do dźwięku jako szum.

Obraz mohamed Hassan z Pixabay

 

Zobacz film o pracy fałdów głosowych: O pracy więzadeł głosowych

Sylwia Zasada

Trener emisji głosu, logopeda, nauczyciel z powołania. Od 9 lat zarządza Instytutem Edukacji Logopedycznej. Od 8 lat prowadzi szkolenia doskonalące nauczycieli, specjalizując się w treningu emisji głosu oraz terapii oddechowej.