Lax Vox - technika wydłużająca trakt oddechowy

Lax Vox - technika wydłużająca trakt oddechowy. Jak to działa?

Metoda Lax Vox stosowana jest w celu wydłużenia fazy wydechowej przy zminimalizowanym wysiłku mięśniowym. Założeniem metody jest obniżenie średniego położenia krtani i wypracowanie sposobu oddychania,

który uaktywni również dolne partie żeber. Technika jest stosowana  w rehabilitacji głosu zaburzeń o charakterze czynnościowym i organicznym. Jest nieoceniona w trakcie szkolenia śpiewaków, aktorów oraz innych osób pracujących głosem. Świetnie sprawdzi się również w pracy z dziećmi, które mają problemy z oddychaniem. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, u których występuje mowa bezdźwięczna (całościowa lub częściowa). Metoda Lax Vox została opracowana w 1991 r. przez finlandzką terapeutkę głosu dr Markettę Sihvo. Efektem ćwiczeń ma być wytworzenie ciśnienia powietrza w części podgłośniowej, aby spowodować zwarcie fonacyjne głośni przy jak najmniejszym wysiłku mięśni głosowych.

Co jest potrzebne do ćwiczeń? czytaj dalej

Zobacz film: Metoda Lax Vox

Sylwia Zasada

Trener emisji głosu, logopeda, nauczyciel z powołania. Od 9 lat zarządza Instytutem Edukacji Logopedycznej. Od 8 lat prowadzi szkolenia doskonalące nauczycieli, specjalizując się w treningu emisji głosu oraz terapii oddechowej.