Metoda Oddechowa Butejki

"Głośne i głębokie" oddychanie astmatyka zawsze było uważane za efekt choroby. Nikt nie mógł nawet podejrzewać, że "głęboki oddech" jest przyczyną astmy oskrzelowej, a zwiększona głębokość oddechu może prowokować pojawienie się objawów choroby" Prof. Konstantyn Butejko. Te słowa Profesora Butejki wyraźnie pokazują, że to nieprawidłowy oddech JEST PRZYCZYNĄ choroby, a NIE CHOROBA jest przyczyną nieprawidłowego oddechu. Metoda bardzo mnie przekonuje. Nie tylko dlatego, że pięknie wpisuje się w moje ulubione hasło: „Oddech to podstawa!”, ale przede wszystkim dlatego, że po 5 dniach kursu instruktorskiego metody oddechowej Butejki, wykonując ćwiczenia, poczułam obiecaną różnicę. Oddychając przez nos, korygując objętość oddechową i śpiąc z ustami zaklejonymi plastrem (wbrew pozorom, to nic trudnego), poczułam się zrelaksowana, spokojniejsza. Doświadczyłam uporządkowania gonitwy myśli w mojej głowie. Więc łatwo się domyślić, że codziennie stosuję wybrane ćwiczenia, aby dobrostan mojego organizmu trwał, jak najdłużej. Wybrałam ćwiczenia relaksacyjne, które wykonuję rano i przed snem. Dzięki nim mój umysł jest jaśniejszy, a oddech spokojniejszy i ciekawe jest to, że rano z większą ochotą zabieram się do pracy, a w nocy lepiej mi się śpi (wciąż z plastrem na ustach). Tyle o moich osobistych doświadczeniach z pracy metodą Butejki. Wkrótce będę mogła się dzielić kolejnymi, ponieważ metodę stosuję u kilku osób – po pierwsze dlatego, że konieczne jest to do zdania egzaminu i uzyskania wpisu na listę instruktorów metody, po drugie dlatego, że metoda, jak pisałam wcześniej, przekonuje mnie swoimi efektami. A poniżej jeszcze kilka słów o samej Metodzie Oddechowej Butejki.

Co to jest „Metoda Oddechowa Butejki”? Na czym polega?:
• Oszacowaniu pomiaru zwanego „pauzą kontrolną”,
• Odetkaniu nosa przez wstrzymywanie powietrza,
• Przestawieniu się na stałe na oddychanie nosem,
• Wykonywaniu siedmiu ćwiczeń oddechowych, w celu zmniejszenia objętości oddechowej w kierunku normy,
• Udzieleniu różnych porad na temat stylu życia, włączając sen,
• Informowaniu na temat diety i ćwiczeń fizycznych.

Oddychanie zgodne z Metodą powinno być:
S - slow🐢
L - light🦋
D - deep🐳
Co oznacza, że oddychamy głęboko, ale powoli i delikatnie, czyli nie „na siłę”, nabierając powietrza, ile nam się zmieści w płucach. Ważne, aby to zapamiętać.

 

W takim sposobie oddychania uczestniczy przepona, a oto jej funkcje:
✅jest najważniejszym mięśniem oddechowym,
✅wspiera: odkrztuszanie, wymiotowanie, przełykanie, oddawanie moczu, defekację,
✅umożliwia drenaż limfatyczny,
✅pomaga w pracy trzewi - zlokalizowanych poniżej przepony,
✅aktywność przepony ma znaczenie w utrzymaniu postawy i zmianie pozycji ciała,
✅jej aktywność ma wpływ na emocje (jest kontrolowana przez smutek, złość, lęk, niepokój),
✅stymuluje nerw błędny,
✅bierze udział w chorobie ogólnoustrojowej.

Podsumowując, warto zastanowić się, dlaczego skorygowanie objętości oddechowej, które umożliwia Metoda Oddechowa Butejki jest takie ważne. Co się dzieje jeśli objętość oddechowa jest nadmierna? Naczynia krwionośne się zwężają, co pobudza komórki mózgowe do tworzenia przypadkowych myśli, zamroczenia umysłu i zaburzenia snu. A co się stanie, jeśli zastosujemy techniki Metody Oddechowej Butejki? Poprawi się krążenie krwi, co doprowadzi do lepszego dotlenienia tkanek i narządów, przede wszystkim mózgu (pamiętajmy, że to on zużywa ok. 20% dostarczanego organizmowi tlenu). Pamiętaj zatem, aby zwrócić uwagę na swój oddech i spowolnić do oraz starać się nabierać powietrza nosem i tą samą drogą je wydychać.

Tutaj znajdziesz film na temat Metody Oddechowej Butejki: Metoda Oddechowa Butejki

Sylwia Zasada

Trener emisji głosu, logopeda, nauczyciel z powołania. Od 9 lat zarządza Instytutem Edukacji Logopedycznej. Od 8 lat prowadzi szkolenia doskonalące nauczycieli, specjalizując się w treningu emisji głosu oraz terapii oddechowej.