Oddech to podstawa! - intelekt

Oddech to podstawa! – intelekt

Jak oddech wpływa na funkcjonowanie zdolności intelektualnych? Co nasz mózg zawdzięcza właściwemu procesowi oddychania?

Nasz mózg składa się 86 miliardów neuronów i to on zużywa 20% tlenu

dostarczanego do organizmu. Łatwo zgadnąć, że jeżeli mało tlenu dostarczamy organizmowi, to może go zabraknąć dla niektórych czynności intelektualnych. Obrazowo w trakcie badania można zaobserwować  przemieszczanie się tlenu z jednego do drugiego rejonu mózgu, co oznacza, że mózg przechodzi od jednego zadania do drugiego zadania poznawczego.

W momencie, gdy dochodzi do niedotlenienia mózgu, wyłącza on stopniowo funkcje życiowe organizmu, zaczynając od tych, które są najmniej potrzebne do przeżycia, kończąc na tych, które są niezbędne, aby żyć. Jeśli niedotlenienie trwa powyżej 6 minut – tkanki mózgowe umierają.

Niedotlenienie mózgu to zjawisko powszechne współcześnie, które wiąże się z tym, że oddychamy w niezdrowy sposób. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy należy wymienić przyczyny ewolucyjne: niegdyś płytki i szybki oddech był sygnałem: walcz albo uciekaj, który pozwalał naszym przodkom zareagować w sytuacji zbliżającego się zagrożenia. Niemniej ten element systemu przetrwania, którego bez potrzeby współcześnie nadużywamy może nam zaszkodzić. Ponieważ jakość oddechu jest równoznaczna z poziomem pobudzenia mózgu, nieprawidłowy sposób oddychania, może w rezultacie prowadzić do opłakanych skutków:

  • problemy z sercem,
  • kłopoty z układem krwionośnym,
  • choroby mózgu,
  • choroby układu oddechowego,
  • dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Obraz Thanasis Papazacharias z Pixabay

Zobacz na ten temat film: Oddech to podstawa! - intelekt

 

Sylwia Zasada

Trener emisji głosu, logopeda, nauczyciel z powołania. Od 9 lat zarządza Instytutem Edukacji Logopedycznej. Od 8 lat prowadzi szkolenia doskonalące nauczycieli, specjalizując się w treningu emisji głosu oraz terapii oddechowej.