Gelotologia, czyli śmiechoterapia

A Wy z czego najchętniej się śmiejecie?
BO PRZECIEŻ KAŻDY MA W SOBIE COŚ Z DZIECKA👶
Prima Aprilis to dobry czas, żeby poczuć dziecięcą radość i mieć z tego same korzyści - również, a może przede wszystkim, zdrowotne.

GELOTOLOGIA, czyli terapia śmiechem

jest przebadanym naukowo sposobem na poprawę komfortu naszego życia 😆 Nie bez przyczyny się mówi, że: "Śmiech to zdrowie"🤪

Oto, jakie korzyści płyną ze śmiechu:
🤡głębszy oddech➡️szybsze krążenie krwi➡️lepiej dotleniony organizm (lepiej dotleniony mózg🤯);
🤡odreagowanie stresu i frustracji;
🤡rozładowanie napięcia emocjonalnego;
🤡stymulacja układu odpornościowego do produkcji limfocytów;
🤡wydzielanie endorfin przez organizm (działających przeciwbólowo i rozluźniająco);
🤡zwiększenie stężenia immunoglobuliny A-przeciwciała (zapobiegającej chorobom górnych dróg oddechowych);
🤡wzrost efektywności pracy mózgu:✅większa kreatywność✅lepsza pamięć ✅łatwiejsze skupienie;
🤡relaksacja🧘‍♀️🧘‍♂️🚣‍♂️🚵‍♂️.

10 minut odprężającego śmiechu daje taki sam efekt relaksu, jak 2 godziny odpoczynku 🙆‍♀️🙆‍♂️

"I made the joyous discovery that ten minutes of genuine belly laughter had an anesthetic effect and would give me at least two hours of pain-free sleep". Norman Cousins

Śmiechowe ćwiczenia
Czyli tak naprawdę po stresującym dniu, czy tygodniu wybieramy, co kto lubi, żeby się pośmiać. Może to być obejrzenie komedii, kabaretu albo dowcipne spotkanie w towarzystwie przyjaciół. Istnieją również kluby śmiechu. Na świecie jest ich kilka tysięcy. Jeden z nich działa przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Do wyboru, do koloru👫👭👯‍♀️👯‍♂️

Początki śmiechoterapii sięgają roku 1964, kiedy to u Normana Cousinsa – amerykańskiego dziennikarza politycznego, profesora i działacza na rzecz pokoju na świecie zdiagnozowano zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Dla aktywnego i żywiołowego działacza widmo przedwczesnej śmierci, a wcześniej jeszcze ograniczeń spowodowanych bólem i trudnościami w poruszaniu się stało się powodem do buntu. I tak Cousins na własne życzenie wypisał się ze szpitala i poddał się eksperymentalnej terapii śmiechem, która przyniosła zaskakująco dobre efekty. Żył do 1990 r.

Także śmiejemy się dla zdrowia! Dla fanu! I tak po prostu :)

 

Obraz Alexas_Fotos z Pixabay

Sylwia Zasada

Trener emisji głosu, logopeda, nauczyciel z powołania. Od 9 lat zarządza Instytutem Edukacji Logopedycznej. Od 8 lat prowadzi szkolenia doskonalące nauczycieli, specjalizując się w treningu emisji głosu oraz terapii oddechowej.